Discount
Yukon Futurus 16×50 binoculars
Futurus Series 16×50 - A long-range binocular with Porro prisms, with a solid and durable construction.
- Magnification: 16×
- Lens: 50 mm
- Field of vision: 4,0° / 70 m@1000m
- Weight: 1010 g
Laos
Yukon Futurus 16×50 - long-range binoculars for detailed observation
The Yukon Futurus 16×50 is Yukon's classic long-range binocular - the Futurus series finish, 16× magnification and 50mm lenses make it a solid choice for expansive landscapes.
16× magnification
The 16× brings longer distances up close and is suitable for hunting in open areas or for birdwatching.
50 mm lenses
The 50 mm light gathering keeps the image bright enough even at higher magnifications.
Wide field of view 70 m@1000m
A class average 4° field of view - easy target finding even at 16× magnification.
BAK4 Porro prisms and multi-layer covers
High contrast and natural colours - image quality is strong for the price class.
For tripod
Due to the high magnification, the use of a tripod is recommended. The centre axis screw mount supports the use of an L-adapter.
Who it's for
The Yukon Futurus 16×50 is perfect for the hunter and outdoorsman who needs a long-range binocular with a solid and durable construction.
| Enlarge | 16× |
|---|---|
| Lens diameter (mm) | 50 |
| Prism type | Porro (BAK4) |
| The field of vision | 4° / 70 m@1000m |
| Interpupillary Pupillary Dilation (IPD) | 60-70 mm |
| Closing eye (eye relief) | 12 mm |
| Close focus distance | 12 m |
| Mass / Weight | 1010 g |
| Dimensions | 195 × 194 × 70 mm |
| Click to copy | Multilayer (multi-coated) |
| Body | Rubber-coated |
| Operating temperature | -10 °C ... +40 °C |
| Series | Futurus |