Discount
EPS3 battery
The Pulsar EPS3 is a 2.4 Ah Li-Pol external battery for Pulsar, Sightmark and Yukon digital devices, thermal and night vision detectors. The one metre extension cable allows the battery to be kept in your pocket, for example.
Laos
EPS3 - compact 2.4 Ah Li-Pol external battery
Pulsari Li-Pol external battery EPS3 designed to power Pulsar, Sightmark and Yukon digital devices, thermal imaging cameras and night vision goggles. Suitable for devices such as Digisight, Recon, Ranger and others with external power sockets.
Longer working hours
2.4 Ah capacity significantly extends the autonomous running time of the device - up to 9 hours low power consumption equipment.
Convenient use
A one-metre extension cable is included, allowing you to keep the battery in a convenient place (for example in your pocket) while the device is in use.
Universality
It is also suitable for powering other external devices such as GPS, FM modulator, mini TV or mobile phone.
| Battery type | Li-Pol |
|---|---|
| Capacity | 2.4 Ah |
| Nominal voltage | 12 V |
| Charging voltage | 8,9 V |
| Full loading time | 2 h |
| Operating time (at 250 mA) | up to 9 h |
| Cycles | > 500 |
| Operating temperature | -20 °C ... +60 °C |
| Class of protection | IPX5 |
| Mass | 230 g |
| Measurements | 85 × 76 × 40 mm |