Discount
Yukon 7x50WA binoculars
7×50WA - Classic marine binoculars with high light gathering and a wide field of view, suitable for low light and expansive landscapes.
- Magnification: 7×
- Lens: 50 mm
- Field of vision: 7.2° / 126 m@1000m
- Weight: 940 g
Laos
Yukon 7×50WA - Wide field of view marine binoculars
The Yukon 7×50WA is a classic marine binocular format - low magnification, a large objective lens and an extremely wide field of view make it a reliable companion for sea, hunting and low light activities.
7× magnification
The advantage of low magnification is a stable image even when hand-held, and little shake - the hand has to be very unsteady to create a shaky feeling in the image.
50 mm lens
The large light gathering area makes the Yukon 7×50WA one of the best choices for low-light and marine observation - the 7.1 mm exit pupil fully matches the dilated pupil of the eye.
Wide field of view 7,2°
WA-oculars offer 126 m from the field of view at 1000 m - for unparalleled tracking of movement at sea and over wide open spaces.
BAK4 Porro prisms
BAK4 prisms and multi-layer coatings keep image contrast high.
Durable rubber body
The entire body is covered with rubber, which provides a good grip even in wet hands.
Who it's for
The Yukon 7×50WA is ideal for the marine photographer, the hunter and anyone who appreciates the ultimate in light gathering and a stable, hand-held image.
| Enlarge | 7× |
|---|---|
| Lens diameter (mm) | 50 |
| Prism type | Porro (BAK4) |
| The field of vision | 7.2° / 126 m@1000m |
| Interpupillary Pupillary Dilation (IPD) | 60-70 mm |
| Closing eye (eye relief) | 20 mm |
| Close focus distance | 4 m |
| Mass / Weight | 940 g |
| Dimensions | 194 × 194 × 70 mm |
| Click to copy | Multilayer (multi-coated) |
| Body | Rubber-coated |
| Operating temperature | -10 °C ... +40 °C |