Discount
Expert VM 8×40 Marine binoculars
Expert VM 8×40 Marine binoculars with IPX7 waterproof protection - suitable for marine, shore and nature observation. TRUE COLOR™ coatings, nitrogen-filled optics, polarizing filters.
Laos
Marine-grade 8×40 binoculars
The Expert VM 8×40 Marine is designed for use at sea and in everyday fieldwork where the optics must withstand water, moisture and shock. Suitable for hunters, fishermen, ornithologists and environmental professionals.
Optics
The 8× magnification and 40 mm lens offer good light transmission and a stable image when hand-held. Field of view at 126 m / 1000 m. TRUE COLOR™ multi-layer coatings and polarising anti-reflection filters improve image contrast in the presence of glare from the water surface.
Waterproof housing
Hermetically sealed fibreglass-reinforced plastic housing complies with IPX7 to protection class - can withstand submersion in water to a depth of 1 m for up to 30 minutes. Nitrogen-filled optical system prevents fogging.
Features
Built-in, easily switchable light filters improve image quality depending on environmental conditions. Adjustable eyepieces and lens caps attached to the body.
| Enlarge | 8× |
|---|---|
| Lens | 40 mm |
| Eye-opening | 15 mm |
| Diameter of the pupil | 5 mm |
| The field of vision | 126 m / 1000 m |
| Close focus | 5 m |
| Measurements | 200 × 136 × 80 mm |
| Mass | 800 g |
| Waterproofing | IPX7 |