Yukon 6-100×100 LT Silver quick zoom lens
With a large 100mm prime lens and 6-100× magnification, this long lens in a silver body - with two independent optics - gives a clear image at any magnification.
- Magnification: 6-100×
- Lens: 100 mm (additional 35 mm)
- Field of vision: 50 m / 1000 m
- Close focus: 15 m
- Mass: 1500 g
Out of stock
Yukon 6-100×100 LT Silver - universal long lens with wide magnification range
The Yukon 6-100×100 LT Silver is a professional-grade binocular that offers an impressive magnification range of 6× to 100×. Thanks to the two independent optics, the image is clear at both low and high magnification.
Enlarge
The quick eye uses two optical systems - an additional lens with 35 mm aperture gives a magnification range of 6-25× and a prime lens with 100 mm aperture 25-100×. Switching between optics is smooth.
Lens
Large 100 mm prime lens collects a lot of light and ensures a clear image even in twilight. The additional lens has a diameter of 35 mm.
The field of vision
The field of vision at 1000 m is 50 m - is suitable for both wide-area overviews and for observing distant objects.
Close focus
The closest focal length is 15 m.
Dimensions
Length 420 mm, width 120 mm, height 160 mm. Mass 1500 g.
Fixing the tripod
Fixing the tripod 3/8″. Adjustable 45° eyepiece that rotates to view from different angles.
Available at
The silver housing is moisture-resistant and suitable for wildlife observation, birdwatching, hunting, observing marks on shooting ranges and watching sporting events.
| Magnification (main lens) | 25-100× |
|---|---|
| Magnification (extra lens) | 6-25× |
| Main lens | 100 mm |
| Additional lens | 35 mm |
| Field of vision (1000 m) | 50 m |
| Close focus | 15 m |
| Length | 420 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 160 mm |
| Mass | 1500 g |
| Fixing the tripod | 3/8″ |
| Ocular | 45° angle of inclination |
| Housing colour | silver |