Discount
SW-30 sight mount
SW-30 monobloc scope mount with 30 mm (and 1″ transitions) tube for Weaver/Picatinny 21 mm sights. Anodised aluminium alloy, matt black, centre height 40 mm.
Laos
SW-30 monobloc mount for optical riflescopes
The SW-30 is a monobloc-type mount for mounting an optical sight on a firearm with a Weaver or Picatinny type slide (21 mm). The mount is suitable for 30 mm medium barrel diameter sights - the kit includes metal adapters for 1 inch barrel. The average height between the tube axis and the rail is 40 mm.
Material and finish
The crown is made of aluminium alloy 6061 and anodised. The colour is matte black - no reflection on the yacht or shooting range.
Installation and setup
Offsetting the rings in relation to the mounting bracket allows you to find the best position of the sight in relation to the gun. The short base allows mounting on as little as a 70 mm rail. Fixing the mount to the rail is done with two nuts that can be tightened with a spanner or screwdriver (or, if necessary, with a coin).
Supplied by
In addition to the mount, the package also includes a transition half-ring with a Weaver-type plate for mounting accessories such as a flashlight or laser pointer.
| Type | Monoblock fixing |
|---|---|
| Toru diameter | 30 mm (with 1″ transitions) |
| Midheight | 40 mm |
| Attachment to the weapon | Weaver / Picatinny 21 mm |
| Material from | Aluminium alloy 6061, anodized |
| Color | Mattmust |
| Measurements | 155 × 50 × 63 mm |
| Mass | 0,2 kg |