Discount
Yukon Spirit 2×24 night vision goggle
Super-light 1st generation night monocular with a wide 30° field of view and convenient AAA batteries.
- Magnification: 2×
- Lens: 24 mm
- Detection distance: up to 120 m
- Field of vision: 30°
- Mass: 330 g
Laos
Yukon Spirit 2×24 - a lightweight night monocular with a wide field of view
The Yukon Spirit 2×24 is an ultra-lightweight 1st generation night vision device that excels with a wide 30° field of view and AAA batteries. Well suited for the beginner night vision observer and for close range use.
Type and magnification
1. generation light amplifier and 2x magnification ensure a natural and stable image.
Lens and field of view
24 mm lens and especially wide 30° field of view - ideal for scanning large areas.
IR illuminator
Built-in IR illuminator with a range of up to 100 m.
Detection distance
Detection range up to 120 metres.
Power and battery
Powered by 2× AAA batteries (3 V), which are easy to find. Working time 20 h with IR and up to 72 h without IR illuminator.
Body
Lightweight body with a mass of only 330 g, measuring 140×106×60 mm. Protection class IP46.
| Type | 1. generation |
|---|---|
| Enlarge | 2× |
| Lens | 24 mm |
| The field of vision | 30° |
| Detection distance | up to 120 m |
| IR illuminator | up to 100 m |
| Resolution | 36 jons/mm |
| Power supply | 3 V (2× AAA) |
| Working time | up to 20 h (IR) / 72 h |
| Class of protection | IP46 |
| Dimensions | 140×106×60 mm |
| Mass | 330 g |