Discount
Yukon 20×50 binoculars
Fixed 20× magnification 50 mm Porro-binocular - a two-eyepiece binocular for longer observations from a tripod.
- Magnification: 20×
- Lens: 50 mm
- Field of vision: 3,5° / 61 m@1000m
- Weight: 1020 g
Laos
Yukon 20×50 - fixed high magnification observation binoculars
The Yukon 20×50 is a fixed high magnification full-frame binocular - offering telescopic detail in binocular comfort. Suitable for longer observations from a tripod.
20× magnification
The fixed 20× magnification brings distant details into view like a magnifying glass - two-eye viewing is much more comfortable than with a single-eye telescope.
50 mm lens
The 50 mm light gathering keeps the image bright even at sunset.
BAK4 Porro prisms
BAK4 prisms and multilayer coatings ensure the best possible contrast and colour accuracy.
For tripod
The 20× magnification makes a tripod virtually unavoidable - a central screw hole allows mounting on a tripod using the L-adapter.
Strong rubber body
The rubber-coated body provides a firm grip and withstands outdoor conditions.
Who it's for
Suitable for the wide-angle observer, birdwatcher and space gazer who appreciates the comfort of binocular viewing at high magnification.
| Enlarge | 20× |
|---|---|
| Lens diameter (mm) | 50 |
| Prism type | Porro (BAK4) |
| The field of vision | 3.5° / 61 m@1000m |
| Interpupillary Pupillary Dilation (IPD) | 60-70 mm |
| Closing eye (eye relief) | 12 mm |
| Close focus distance | 15 m |
| Mass / Weight | 1020 g |
| Dimensions | 195 × 194 × 70 mm |
| Click to copy | Multilayer (multi-coated) |
| Body | Rubber-coated |
| Operating temperature | -10 °C ... +40 °C |