Discount
EPS5 battery
The Pulsar EPS5 is a 5 Ah Li-Pol external battery for Pulsar, Sightmark and Yukon digital devices. Double the capacity compared to the EPS3 - up to 20 hours of operation time for the external device.
Laos
EPS5 - Powerful 5 Ah Li-Pol external battery
Pulsari Li-Pol external battery EPS5 is designed to power Pulsar, Sightmark and Yukon digital devices, thermal imaging cameras and night vision scopes for extended observation and hunting. Suitable for devices such as Digisight, Recon, Ranger and others with external power sockets.
Double capacity
5 Ah capacity - twice the capacity of EPS3 - extends the autonomous running time of the device. up to 20 hours low power consumption equipment.
Extension cable included
A one-metre extension cable allows you to keep the battery in a convenient place, such as your pocket.
Universality
Also suitable for powering other external devices such as GPS, FM modulator, mini TV, mobile phone and other externally powered devices.
| Battery type | Li-Pol |
|---|---|
| Capacity | 5 Ah |
| Nominal voltage | 12 V |
| Charging voltage | 8,9 V |
| Full loading time | 4 h |
| Operating time (at 250 mA) | up to 20 h |
| Cycles | > 500 |
| Operating temperature | -20 °C ... +60 °C |
| Class of protection | IPX3 |
| Mass | 350 g |
| Measurements | 106 × 75 × 20 mm |