Discount
Yukon 30×50 binoculars
An exceptional 30× magnification Porro binocular - an alternative to the long lens with the convenience of a binocular for tripod use.
- Magnification: 30×
- Lens: 50 mm
- Field of vision: 2.2° / 38 m@1000m
- Weight: 1050 g
Laos
Yukon 30×50 - the power of a binocular eye in a binocular body
The Yukon 30×50 is an extremely high fixed magnification binocular - a special solution for those who want the detail of a binocular in the comfort of binocular viewing.
30× magnification
The 30× magnification opens up subjects that conventional binoculars miss completely - but a tripod is a must.
50 mm lens
At high magnification, the 50 mm lens offers minimal light - preferably in daylight and good viewing conditions.
BAK4 Porro prisms
BAK4 prisms with multilayer coatings keep the image sharp and contrasty.
For use from a tripod
At 30× magnification, hand-holding is not possible - a tripod adapter is required for use and the binoculars rest on a central axis screw mount.
Robust body
Due to the rubber coating and the strong central shaft, the binoculars can withstand intensive use.
Who it's for
Suitable for the birdwatcher and landscape observer who observes over long distances in wide-open spaces and prefers binocular to long-angle viewing.
| Enlarge | 30× |
|---|---|
| Lens diameter (mm) | 50 |
| Prism type | Porro (BAK4) |
| The field of vision | 2.2° / 38 m@1000m |
| Interpupillary Pupillary Dilation (IPD) | 60-70 mm |
| Closing eye (eye relief) | 10 mm |
| Close focus distance | 20 m |
| Mass / Weight | 1050 g |
| Dimensions | 195 × 194 × 70 mm |
| Click to copy | Multilayer (multi-coated) |
| Body | Rubber-coated |
| Operating temperature | -10 °C ... +40 °C |