Binokkel on universaalne ja mugav vahend vaatluseks. See võimaldab vaadelda objekte suhteliselt lähedalt ja selle fookustamissüsteem on lihtne. Tänu kahele objektiivile ja kahele okulaarile tagab binokkel stereokujutise, mis lisab vaatlemisel realistlikkust. Samas on ka binoklil omad puudused. Selle suurendusvõime on piiratud, mistõttu võib väga kaugel asuvate objektide vaatlemine olla raskendatud. Lisaks sellele võib binokkel olla veidi mahukas ja raske, eriti siis, kui selle objektiivide läbimõõt on suur.

 

Pikksilm on aga mõeldud vaatlemiseks just suurte kauguste puhul. Sellel on suured objektiivid, mis võimaldavad koguda rohkem valgust ja suurendada kujutist ka suure vahemaa korral. Samuti võib pikksilm olla küllaltki kompaktne ja kerge, eriti siis, kui selles on kasutatud kaasaegsetest materjalidest mõõtklaasi või optikaseadet. Kuid ka pikksilmal on mõned puudused. Vaatlemine pikksilma abil võib olla keeruline liikudes, kuna selle vaateväli on väike ja nõuab täpsemat fookustamist.

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et binokli ja pikksilma vahel valimine oleneb konkreetsest olukorrast ja vaatleja isiklikest eelistustest. Binokkel on tavaliselt eelistatud olukorras, kus objekti tuleb suhteliselt väikestel kaugustel kiiresti ja mugavalt jälgida. Samal ajal pakub pikksilm võimalust objekti küll suurematel kaugustel jälgida, kuid võib nõuda kindlamat kätt ja suurt osavust fookustamisel. Oluline on mõista oma vajadusi ja enne lõpliku valiku langetamist uurida tähelepanelikult mõlema seadme võimalusi.